Zielona herbata i kawa w Wietnamie

Podróżując po świecie warto próbować przysmaków lokalnej kuchni i delektować się tradycyjnymi napojami. Podczas wycieczki do Wietnamu koniecznie spróbujcie zmysłowej zielonej herbaty z kwiatem lotosu oraz energetycznej i słodkiej kawy zaparzanej na sposób wietnamski. W końcu Wietnam to kraj słynący z herbacianych i kawowych plantacji!

Ceremoniał picia zielonej herbaty

Jaką rolę ogrywa zielona herbata w życiu przeciętnego Wietnamczyka? Pije się ją prawie do każdego posiłku. Na Południu często podawana jest z lodem w szklankach, zaś na Północy lana z czajniczka do małych czarek. W niektórych wietnamskich domach po dziś dzień picie herbaty należy do niezwykłego ceremoniału. Warto wiedzieć, że w Wietnamie praktycznie każda uroczystość, czy spotkanie z bliskimi rozpoczyna się i kończy od czareczki zielonej herbaty. Zgodnie z dawną tradycją, kiedy do domu Wietnamczyka przybywa gość, gospodarz powinien przerwać wszelkie inne zajęcia i umywszy ręce natychmiast przystąpić do parzenia zielonej herbaty. Według starożytnych zaleceń herbata powinna być przygotowywana z wody deszczowej lub z kropel rosy zebranych z kwiatów lotosu przed wschodem słońca. Oczywiście na co dzień stosuje się bardziej praktyczne sposoby parzenia herbaty, ale rodowici mieszkańcy Wietnamu piją ją zawsze z szacunkiem, racząc się nią małymi łyczkami i bez pośpiechu rozkoszując się jej wyjątkowym smakiem i aromatem. Jeśli będziecie na wycieczce w Wietnamie, pamiętajcie o tym, by tradycyjnej zielonej herbaty nie pić w zbyt dużych ilościach. Napar znajdujący się w maleńkich czarkach zawiera naprawdę sporą porcję kofeiny!

Zawiesista kawa ze skondensowanym mlekiem

Będąc w Wietnamie, koniecznie skosztujcie też tradycyjnie parzonej kawy. Ta pochodząca z stamtąd wyróżnia się swym charakterystycznym, nieco czekoladowym smakiem. Tradycyjnie podaje się ją ze skondensowanym słodzonym mlekiem i lodem. Do przygotowania kawy po wietnamsku używa się tradycyjnego zaparzacza w postaci filtra phin. Kawę zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą, a potem trzeba poczekać, aż powoli spłynie ona do szklanki lub filiżanki. Kawa po wietnamsku jest bardzo prosta do przyrządzenia a w dodatku idealnie gasi pragnienie podczas upałów. Dodatek w postaci skondensowanego mleka został podobno wprowadzony do tego przepisu przypadkowo, ze względu na ograniczenia w dostępie do świeżego mleka. A jednak dolanie do kawy takiego właśnie rodzaju mleka, to naprawdę smaczne rozwiązanie – nadaje jej bowiem bowiem przyjemną słodycz i kremową konsystencję napoju mlecznego.

Wietnam to chyba jedyny z azjatyckich krajów, gdzie kawę i tradycyjną zieloną herbatę sprzedaje się w tych samych sklepach i traktuje się z równym szacunkiem. Niezależnie od tego, czy jesteście smakoszami kawy, czy wolicie pijać herbatę, będąc w Wietnamie skosztujcie i jednego, i drugiego z tych aromatycznych napojów. A później zaopatrzcie się w kawowo-herbaciane upominki z podróży dla swojej rodziny i przyjaciół!

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Wietnamu biura podróży Globzon Travel: