Z wizytą u Dariusza i Kserksesa, czyli w perskiej Dolinie Królów
Królewska nekropolia
Nieopodal Persepolis znajduje się Perska Dolina Królów – Naksz-e Rostam. Nazwę tego miejsca można tłumaczyć jako „obraz mitycznego boga”. Właściwie to miejsce pochówku wielkich władców starożytnej Persji: Dariusza I Wielkiego oraz jego następców Kserksesa I, Dariusza II i Artakserksesa. Cztery skalne grobowce wykuto tak, aby przypominały fasadę pałacu, a ich elewacje w kształcie krzyża zdobią płaskorzeźby oraz symbol zoroastryzmu. Wejścia do komór znajdują się na znacznej wysokości nad ziemią. Monumentalny klif robi imponujące wrażenie. W jego niższych partiach znajdują się równie imponujące płaskorzeźby wykute w czasach sasanidzkich (III-IV w n.e.). Zachwycają precyzją wykonania i dbałością o detale.
Tajemnicza wieża
Przed grobowcami stoi 12-metrowej wysokości budynek z jedną komorą wewnętrzną i schodami na zewnątrz. Jego przeznaczenie nie jest do końca znane. Być może była to świątynia zoroastriańska lub królewski grobowiec z czasów dynastii Achemenidów.
Śladami władców Imperium
Podążając śladami Dariusza i Kserksesa należy udać się do Persepolis, a w zasadzie do ruin dawnej stolicy Persji. Można tam zobaczyć m. in. Bramę Wszystkich Narodów, Pałac Dariusza i Kserksesa oraz pozostałości po ogromnej sali audiencyjnej Dariusza Wielkiego, która mogła pomieścić nawet 10 tys. ludzi. Jeszcze większa była komnata tronowa Kserksesa znana jako Sala Stu Kolumn. Zbudowana była na planie kwadratu o bokach długości 73 metrów. By zobaczyć grobowiec założyciela perskiego imperium, Cyrusa II Wielkiego, trzeba udać się do najstarszej stolicy Persów – Pasargady.
Chcesz pojechać do Iranu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Globzon Travel: