Turcja – w poszukiwaniu śladów starożytnej Anatolii

Turyści uwielbiają podróże do Turcji, swój urlop najchętniej spędzając na riwierze i nad Morzem Egejskim. Warto poznać również mniej znane, a równie piękne i tajemnicze zakątki pogranicza Europy i Azji. Jednym z takich miejsc jest Anatolia. Dzisiejsza centralna Anatolia to ośrodek życia politycznego Turcji, a w przeszłości ogromne skupienie ważnych kultur i cywilizacji. Polecamy wycieczki do azjatyckiej części fascynującej Turcji!

Anatolia dawniej i dziś
Nazwa Anatolia pochodzi od greckiego słowa anatolē  „wschód (słońca lub geogr.)” i powstała w czasach antycznych. Rejony tej krainy historycznej były zasiedlane już w okresie paleolitu. W starożytnej Grecji nazwy „Anatolia” używano na określenie Azji Mniejszej, przede wszystkim jej zachodnich brzegów, które zostały skolonizowane przez Greków. Można powiedzieć, że to właśnie w rejonach Anatolii koncentruje się życie codzienne współczesnych mieszkańców Turcji. W regionie centralnej Anatolii leżą: Ankara, Amasya, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Aksaray, Karaman i Kırıkkale. Jeśli wybieracie się do Turcji, odwiedźcie przynajmniej dwa z nich.

Imponująca Ankara
Będąc w Turcji nie sposób pominąć wizyty w położonej na terenie centralnej części Anatolii stolicy Turcji – Ankarze. Najbardziej znanym zabytkiem tego miasta jest mauzoleum Anıtkabir wybudowane dla Atatürk’a. Mustafa Kemal Atatürk, który ustanowił Ankarę stolicą Turcji, był najważniejszym reformatorem w dziejach tego kraju. On też proklamował Republikę Turecką i był jej pierwszym prezydentem. Jeśli będziecie w Ankarze, wybierzcie się również do ciekawego Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Znajdziecie tam mnóstwo eksponatów, które przybliżą Wam różne okresy starożytnych cywilizacji anatolijskich od 50 000 r. p.n.e., aż do II wieku n.e. Warto wiedzieć, że na obszarze okalającym Ankarę można natrafić na osady wczesnych cywilizacji Antolii np. Hetytów, którzy założyli pierwsze królestwo w historii obejmujące całą Anatolię od Morza Czarnego do Morza Śródziemnego oraz od Morza Egejskiego na wschód.

Najpiękniejsze miasto Anatolii – Konya
Konya, dawne miasto rzymskie i bizantyńskie, leży w południowej Turcji na Wyżynie Anatolijskiej, a zarazem u północnego podnóża Taurusu. Znajduje się tam Muzeum Mevlany – budynek, w którym mieszkał niegdyś Mevlana, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Rokrocznie od 10 do 12 grudnia w tym mieście odbywają się uroczystości ku czci Rumiego. Konya to jedno z najbardziej religijnych i konserwatywnych miast Turcji, a zarazem miejsce o bogatej historii. Dawniej w okolicach miasta Konya znajdowały się siedziby Hetytów, Frygijczyków, Persów, a w okresie hellenistycznym także władców Pergamonu, a potem również antycznych Rzymian. Warto wybrać się do Anatolii, by poczuć ducha dawnych czasów i odkryć tajemnicze piękno rzadziej odwiedzanych przez turystów zakątków Turcji.

Chcesz pojechać do Turcji? Z Globzon Travel to możliwe!