Tequila i pulque – z jakich trunków słynie Meksyk?

Agawa czyli źródło prekolumbijskiego smaku

Agawa była w starożytnym Meksyku uznawana za świętą, a Aztekowie używali jej podczas religijnych rytuałów. Później ta dziko rosnąca roślina służyła do wyrobu tkanin, papieru oraz produkcji napojów alkoholowych. Stąd też duża jej popularność i mnóstwo wariacji smakowych, w których agawa gra główną rolę.

Pulque czyli sfermentowana agawa

Pulque to prekolumbijski trunek wytwarzany ze sfermentowanego soku z agawy. Spożywany już od blisko dwóch tysięcy lat. Niskoprocentowy, gęsty i doskonale gaszący pragnienie. Może być wytwarzany nie tylko z błękitnej agawy, ale i innych jej gatunków.

Tequila – skarb narodowy Meksyku

Ze specjalnego gatunku niebieskiej agawy wytwarza się także znacznie mocniejszy alkohol – popularną tequillę, którą „zagryza się” solą i limonką. Była ona mało znanym lokalnym trunkiem do czasu, gdy została odkryta przez Amerykanów. Wówczas zaczęła się jej światowa kariera. Już w XVII wieku na żyznej wulkanicznej glebie stanu Jalisco pojawiły się plantacje agawy. Turyści mogą z bliska przyjrzeć się produkcji tequilli, a destylarnie tego trunku i pobliskie hacjendy stały się znaczącą atrakcją turystyczną. Prawdziwym zagłębiem tego trunku jest miasto Tequila. Uznaniem wyjątkowego dziedzictwa jakim są plantacje agawy oraz destylarnie jest umieszczenie ich na Liście UNESCO.

Potrzeba matką wynalazków

Być może prawdziwe są opowieści, mówiące o tym, że tequillę zawdzięczamy hiszpańskim osadnikom, którzy cierpiąc ze względu na małe dostawy napojów alkoholowych zaczęli eksperymentować z lokalnymi trunkami. Pulque ich nie zachwyciło, ale już po poddaniu go procesowi destylacji uzyskali trunek zadowalającej jakości i o odpowiedniej mocy. Tak powstał mezcal. Proces produkcji tequilli jednak nieznacznie się różni, a do jej wyrobu wykorzystuje się tylko i wyłącznie niebieską agawę.

Chcesz zwiedzić Meksyk i zobaczyć najważniejsze zabytki tego kraju? Zapoznaj się z ofertą poniższych wyjazdów biura podróży Globzon Travel, a z pewnością znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu: