Tajemnice Gruzji
Gruzja jest niewielkim krajem położonym w Azji na Kaukazie Południowym. Graniczy ona na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi.
Teren tego pięknego kraju jest w większości górzysty a przyroda zróżnicowana. Bujne lasy podzwrotnikowe z zimozielonym podszyciem i mnóstwem reliktowych gatunków, palmy, herbaciane pola, gaje mandarynek i cytryn. Można tu zobaczyć zarówno ośnieżone szczyty gór jak i nadmorskie palmy, wspinać się po lodowcu w górę i leżeć na zalanej słońcem plaży Morza Czarnego. Każdy znajdzie coś dla siebie. W zachodnich regionach kraju panują wręcz tropikalne warunki – gorące wilgotne lato, łagodna zima. Z rozpalonej czarnomorskiej plaży można jednak dostrzec ośnieżone pasma górskie, które gdzieniegdzie dochodzą do samego morza. W maleńkiej Gruzji naliczono aż kilkaset lodowców, które najliczniej występują w regionach Swanetii, Raczy, Abchazji i Chewi. Nieco poniżej, wysokogórskie hale i lasy do dziś przemierza dzika zwierzyna – kozice, niedźwiedzie, tury kaukaskie, ułary a nawet szakale.
W Gruzji znajdziemy najdawniejsze zabytki sztuki narodów zamieszkujących obszar dzisiejszej Gruzji pochodzące z czasów przedhistorycznych. Zobaczymy zabytki kultury materialnej z czasów paleolitu i neolitu. Zabytki z epoki brązu świadczące o wysokiej kulturze dawnych mieszkańców. W kurhanach znaleziono m.in. bogato zdobione srebrne naczynia.
Gruzja a właściwie jej mieszkańcy słyną z gościnności. Często wręcz szokuje ona nawet turystów z Polski, których gościnność jest przysłowiowa. Gruzini czują się zaszczyceni mogąc zaprosić gości do swego domu, cechuje ich spontaniczność i robią to odruchowo z serca nie z motywacji aby się pokazać (zastaw się a postaw się). Także w tym kraju, poruszający się po mniej uczęszczanych szlakach mogą często liczyć za zaproszenie do domu przez przygodnie spotkanych ludzi. Chętnie wskażą drogę, przenocują i ugoszczą przy stole.
Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Gruzji zalicza się Gruzińską Drogę Wojenną, Trekking w rejonie góry Kazbek a także Mccheta i okolice.
Pod określeniem Gruzińska Droga Wojenna kryje się malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona we wspaniałe widoki, jak i zabytki gruzińskiej cywilizacji. To przede wszystkim spora atrakcja dla miłośników gór, którzy równie wysoko cenią sobie zabytkową architekturę i folklor kaukaskich górali.
Początkiem trasy Trekkingowej, drugiej atrakcji, jest zazwyczaj miasteczko Kazbegi lub górujący nad nim kościół Gergeti. W zależności od upodobań i możliwości jedni docierają tylko do moren lodowca Gergeti (Ordzweri), inni przechodzą przez lodowiec i docierają do dawnej stacji meteorologicznej a najwytrwalsi atakują szczyt góry Kazbek (5047 m n.p.m.).
Mccheta i jej okolice są świetnym pomysłem na jednodniową wycieczkę ze stołecznego Tbilisi. Taki wypad na zwiedzanie można znakomicie połączyć z piknikiem na łonie natury lub biesiada w mccheckich restauracjach. Mccheta leży około 20 km od centrum Tbilisi.