Śladami prekolumbijskich cywilizacji

Jeśli chodzi o swoje podstawowe, najbardziej rozpoznawalne walory turystyczne, Meksyk jest znany przede wszystkim jako siedziba kilku światowej sławy i światowej jakości kurortów nadmorskich, które co roku są odwiedzane przez dziesiątki tysięcy turystów z całego niemal świata, a zwłaszcza z Kanady oraz z sąsiednich Stanów Zjednoczonych.

Jednak zawodowi podróżnicy a także wszelkiego innego rodzaju znawcy tematu są zasadniczo zgodni co do tego, że to nie nowoczesne i oblegane przez wczasowiczów kurorty Meksyku stanowią największą i najbardziej istotną atrakcję turystyczną tego ponad stumilionowego kraju położonego w Ameryce Środkowej.

Meksyk to przecież także kolebka starożytnej cywilizacji Majów a zarazem miejsce, w którym do dzisiejszego dnia przetrwały liczne zabytki tej niezwykłej i wciąż słabo poznanej przez uczonych i historyków cywilizacji.
Cywilizacje prekolumbijskie stanowią dość częsty temat podejmowany przez pisarzy oraz zwłaszcza filmowców (jednym z najbardziej znanych i najgłośniejszych filmów poruszających ten temat jest chyba sławne „Apokalipto“ Mela Gibsona) jednak wiedza historyczna jeśli chodzi o ich genezę nadal ma wiele luk i pozostaje wysoce niekompletna. Tym bardziej należy więc docenić fakt, że możemy bezpośrednio obcować z pomnikami i świadectwami tych „zaginionych światów“. Tak się zaś składa, że ogromna większość spośród zachowanych pomników cywilizacji prekolumbijskich znajduje się na terytorium dzisiejszego państwa Meksyk i poprzez ten fakt jest dostępna dla naszej bezpośredniej, naocznej obserwacji.

Oczywiście, wybierając się do Meksyku w poszukiwaniu śladów i świadectw cywilizacji prekolumbijskich należy pamiętać o tym, że niektóre regiony tego kraju są bardzo niebezpieczne i przebywanie na nich jest stanowczo odradzane zarówno przez polskie służby dyplomatyczne, jak i przez ONZ oraz rząd Meksyku, który nadal nie sprawuje rzeczywistej kontroli nad wszystkimi podległymi mu terytoriami(część z nich znajduje się de facto we władaniu potężnych i sławnych na cały świat karteli narkotykowych).

Jeżeli więc naprawdę chcemy odwiedzić mniej uczęszczane regiony Meksyku, najpierw powinniśmy zasięgnąć szczegółowych i rzetelnych danych na temat sytuacji, z jaką możemy mieć do czynienia na miejscu. W przeciwnym wypadku, nasza przygoda z Meksykiem może się okazać się raczej nieprzyjemna, a nawet wprost bardzo niebezpieczna. Będąc na miejscu warto również korzystać z odpłatnej pomocy lokalnych przewodników, którzy znają region od podszewki.

Chcesz zwiedzić Meksyk i zobaczyć najważniejsze zabytki tego kraju? Zapoznaj się z ofertą poniższych wyjazdów biura podróży Globzon Travel: