Jukatan – nurkowanie w świętym turkusie

Położony w Ameryce Środkowej półwysep Jukatan oblany jest wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Pod względem politycznym to niezwykłe miejsce o powierzchni około 180 tys. km² przynależy do Meksyku, Gwatemali i Belize. Na półwyspie odnaleziono liczne pozostałości kultury Majów – w postaci ruin miast, piramid oraz świątyni. Jeśli jesteście miłośnikami nurkowania, koniecznie wybierzcie się na mistyczny Jukatan. Będziecie tam mogli pływać po unikatowych jaskiniach w wapiennych studniach meksykańskiego półwyspu.

Dlaczego warto wybrać się na Jukatan?

Wyprawa na Jukatan to wyjątkowa okazja do poznania wielu mistycznych miejsc i odkrycia tajemnic starożytnych Majów. Będziecie tam też mogli spróbować prawdziwej lokalnej kuchni i poznać dzikość jukatańskiej dżungli. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami plażowania, morskich kąpieli, czy nurkowania, będziecie pod wrażeniem malowniczych wiosek, wielkich kurortów i dziewiczych wysp otaczających Jukatan.

Cenoty rajem dla nurków

Amatorom podwodnych przygód szczególnie polecamy wyjazd na Jukatan do cenotów, które w języku Majów oznaczają studnie wapienne wypełnione wodą („dzonot”). Te ukryte w dżungli jaskinie tworzą długie korytarze, które pełne są stalaktytów i stalagmitów. Woda w cenotach jest krystalicznie czysta i przejrzysta, a dodatkową atrakcją tych wapiennych studni jest częste występowanie zjawiska haloklinów. Jest to mieszanie się wody słodkiej ze słoną, które dostarcza niesamowitych wrażeń wizualnych. Niezwykłych wrażeń podczas nurkowania dostarcza światło dzienne, docierające tu przez otwory w powierzchni. Co jakiś czas ciemność jaskiń jest więc rozświetlana tak, że można dojrzeć pochylające się nad wodą drzewa miejscowej dżungli. Na Jukatanie dobrze bawić się będą zarówno początkowi nurkowie, jak ci już doświadczeni w sztuce podwodnego pływania. Tym mniej doświadczonym warto polecić pobieranie lekcji nurkowania w wodach Morza Karaibskiego. Osobom bardziej doświadczonym na pewno przypadną do gustu kąpiele wzdłuż drugiej najwyższej na świecie rafy koralowej, a ci najbardziej zaawansowani mogą spróbować zmierzyć się właśnie w penetrowaniu jaskiń.

Święte miejsca Majów

Warto wiedzieć, że cenoty zajmowały wyjątkową rolę w życiu Majów. Te tajemnicze jaskinie były dla nich czymś niezdobytym, dlatego wierzyli, że stanowią one wejście do innego świata – Xibala. Majowie wierzyli, że cenoty są także miejscem łączących żywych i umarłych, które zamieszkuje bóg wody roślinności, deszczu i burzy – Chac. Dlatego też Majowie właśnie w cenotach składali swoim bogom ofiary ze złota i jadeitu, a czasem nawet podobno z ludzi. Jeśli nie boicie się trafić w cenotach na szczątki złożonych przed wiekami ofiar, wybierzcie się na Jukatan, by nurkować. Kto wie, może nurkując w świętym turkusie, znajdziecie mityczne złoto Majów?

Chcesz zwiedzić Meksyk i zobaczyć najważniejsze zabytki tego kraju? Zapoznaj się z ofertą poniższych wyjazdów biura podróży Globzon Travel, a z pewnością znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu: