Doliny pełne kwiatów i ośnieżone górskie szczyty – widoki, które w Kirgistanie zapierają dech w piersiach

Perły Kirgistanu

Kirgistan zachwyca niezwykłymi widokami. Ten sam krajobraz urzekał karawany ciągnące Jedwabnym Szlakiem. Monumentalne góry i wąwozy zapierają dech w piersiach. Do tego jeszcze przepiękne górskie jeziora, w których odbijają się ośnieżone górskie szczyty. Zbiornik Issyk Kul, zwany też Perłą Azji Centralnej, to drugie co do wielkości alpejskie jezioro na świecie. Ze względu na lecznicze właściwości słonej wody, przez ponad 1500 lat mieszkańcy Kirgistanu uważali jezioro za święte. Drugie największe jezioro w Kirgistanie to leżące u stóp monumentalnych gór, Son Kul.

Górskie szczyty

Kirgistan jest krajem górzystym, gdyż  prawie całe jego terytorium leży w zachodniej części Tienszanu. Najwyższym szczytem jest Szczyt Zwycięstwa mierzący 7439 m n.p.m. Drugim równie znanym szczytem jest leżący na granicy z Tadżykistanem Szczyt Lenina (7134 m n.p.m.) przez Tadżyków zwany Szczytem Awicenny.

Śnieg i kwiaty

W Kirgistanie występuje duża, sięgająca nawet 20 st. C, rozpiętość w temperaturach pomiędzy górskimi szczytami a dolinami i kotlinami. Doliny obsypane kwiatami na tle ośnieżonych górskich szczytów nie powinny zatem nikogo dziwić. Ale niezmienne dziwią i zachwycają niecodziennym pięknem.

Przestrzeń, cisza i natura

Mimo iż w Kirgistanie na próżno szukać miejskich zabytków i imponujących architektonicznych budowli, oferuje on turystom równie interesującą, kształtowaną przez wieki architekturę krajobrazu. Tutaj ciszę naprawdę można usłyszeć. A gdy zatęsknisz się za obcowaniem z drugim człowiekiem, czekają na Ciebie gościnni mieszkańcy, którzy chętnie Cię ugoszczą i podzielą się tym, co mają.


Chcesz poznać Kirgistan? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Globzon Travel: