Baśniowe krajobrazy Doliny Vinales

Tytoń i kubańskie słonie

Położona w zachodniej części Kuby dolina Vinales należy do historycznego regionu uprawy tytoniu Pinar del Rio, dostarczającego najlepszego surowca dla krajowego przemysłu tytoniowego. Krajobraz kulturowy Valle de Vinales został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dolina słynie również z niezwykłych wapiennych masywów skalnych nazywanych „słoniami”, które jak słonie wyrastają z dna równinnej doliny. Te wyjątkowe formacje skalne charakterystyczne dla pasma górskiego Sierra de los Órganos robią niesamowite wrażenie. To doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej, która powoli staje się tutaj coraz popularniejsza.

Wapienne jaskinie

W licznych wapiennych jaskiniach znajdowali ponoć schronienie przed konkwistadorami zamieszkujący niegdyś te tereny Indianie. Stanowią one również cel wypraw speleologów z całego świata. Jaskinie w dolinie Vinales stanowią bowiem największy na Kubie i trzeci co do wielkości w Ameryce Łacińskiej kompleks jaskiń. Stalaktyty, stalagmity, nacieki wodne, indiańskie malowidła i skały, które swoim kształtem nieraz przypominają dzikie zwierzęta – wszystko warte zobaczenia. Najpopularniejsze jaskinie to Cueva de Jose Miguel oraz Cueva de Indio, której ostatnią cześć trzeba zwiedzać motorówką, płynąc podziemną rzeką. Małych i średniej wielkości jaskiń jest tak dużo i leżą tak blisko domostw, że lokalni mieszkańcy zaczęli je wykorzystywać na własny użytek. W jaskini otwarto nawet restaurację.

Naskalny mural

Kilka kilometrów od doliny, na jednej z wapiennych skał można zobaczyć wielkie malowidło Mural de la Prehistoria, które zostało wykonane jednak całkiem niedawno, bo w latach 60. XX wieku na zlecenie Fidela Castro. Obrazuje ewolucję człowieka aż do ostatniego ogniwa jakim jest „człowiek socjalizmu”.


Zobacz poniższe wyjazdy na Kubę i znajdź coś dla siebie!