Bajeczna dolina Amazonki – poznaj niezwykłą faunę i florę Kolumbii

Unikatowy ekosystem

Fauna i flora Kolumbii to jeden z najbardziej niezwykłych ekosystemów na kuli ziemskiej. Stosunkowo niewielki teren zamieszkuje niesamowita mozaika świata roślinnego i zwierzęcego. Wynika to z wyjątkowego, ciepłego  i wilgotnego klimatu Kolumbii, kształtowanego przez wysokie masywy Andów oraz sąsiedztwo dwóch oceanów. W tym dzikim, niedostępnym dla człowieka  królestwie rządzi jeden z najgroźniejszych drapieżników świata – jaguar. Inny osobnik warty uwagi to liściołaz żółty – niepozorna z wyglądu żaba, która w rzeczywistości jest najbardziej jadowitym płazem na świecie. Indianie przez wieki wykorzystywali jej jad do zatruwania strzał. Oprócz małp w lasach Amazonii żyją także liczne gryzonie takie jak aguti, paka nizinna czy największy gryzoń świata – kapibara. Ta ostatnia z wyglądu przypomina gigantyczną świnkę morską, a jej waga dochodzi nawet do 50 kg.

Ptasi raj

Kolumbię zamieszkuje również wiele egzotycznych gatunków ptaków, z których część stanowią endemity, czyli gatunki znajdujące się na wymarciu. Zagrożone są np. zaroślak kolumbijski, elfik zielony czy puchatek modrogardy. Na terenie Kolumbii znajduje się ponad sto obszarów klasyfikowanych jako Important Bird Area.

Bogactwo kolumbijskiej flory

Szata roślinna Kolumbii jest zróżnicowana pod względem rzeźby terenu i klimatu, który panuje na poszczególnych wysokościach.  W końcu w Kolumbii można wyróżnić aż pięć stref klimatycznych. Dominującą szatą roślinną są wiecznie zielone lasy tropikalne – selva. Kolumbijska Amazonia to pozostałości lasów pasatowych i namorzynowych, las galeriowy igapó, a nawet las dębowy. Są też palmy, bambusy, drzewne paprocie, mahoniowce, cedrzyki i charakterystyczna dla gęstych lasów na terenach zalewowych mangala czerwona oraz wyjątkowo urocze drzewne pasożyty – epifityczne orchidee. Nie sposób nie wspomnieć również o narodowym drzewie Kolumbii, którym jest palma woskowa. To najwyższe palmy świata, osiągające wysokość nawet do 60 metrów.

Jeśli pragniesz przeżyć niesamowitą przygodę to sprawdź poniższą ofertę wycieczek do Kolumbii: