Gruzja dla miłośnika przyrody – Narodowe Parki Gruzji

Gruzja to miejsce wyjątkowo malownicze, a na jej walory krajobrazowe wpływa przede wszystkim tamtejsza unikalna przyroda. Składają się na nią w większości parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Nie brakuje tu równie Parków Narodowych. Ujrzenie ich na własne oczy, to prawdziwy „rarytas” dla każdego wytrawnego miłośnika przyrody oraz turysty, który uwielbia odpoczywać na łonie natury. Zresztą przekonajcie się sami.

Dlaczego warto jechać do Gruzji?

Przede wszystkim dlatego, aby poznać prawdziwe piękno dzikiej przyrody. Miejsc, w których znajdziemy skupiska przedstawicieli tamtejszej fauny i flory, na obszarze całej Gruzji nie brakuje. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Parki Narodowe. Te urokliwe zielone zakątki, nie tylko ujmą swoim wyglądem, ale również pozwolą naładować wewnętrzne akumulatory, potężną dawką pozytywnej energii. W sumie zajmują one łączną powierzchnię 270 740 ha. Które z nich warto zobaczyć na własne oczy i dlaczego?

Kolchidzki Park Narodowy

Utworzony w 1947 roku. Jego powierzchnia obejmuje 500km 2. Obszar ten powstał, aby chronić podmokłe skupiska unikatowych roślin, którym groziło zniszczenie poprzez osuszenie tych terenów. Na jego obszarze możemy znaleźć trawiaste bagna oraz torfowiska. To co jednak najbardziej ucieszy oczy przyrodnika pasjonata to bujne, bagienne lasy, które zamieszkują m.in.: szakale, dziki, sarny, żółwie błotne. Można tu również spotkać kuny. Zimą schronienie znajduje tu blisko 30 różnych gatunków ptaków.

Park Narodowy Bordżomi-Charagauli

Założony został w 1995 roku, zaś otwarty w 2001. To największy park chroniony w Europie o łącznej powierzchni 5,3 tysięcy km 2 co oznacza, że zajmuje 7,6% terytorium całej Gruzji. Park rozpościera się na zachodnich zboczach wąwozu rzeki Mtkwari oraz na wschodnich grzbietach gór Mescheckich. Na obszarze parku znajdziemy bujne lasy oraz rozległe hale – łąki piętra alpejskiego. Lasy oraz hale, dają schronienie dzikiej przyrodzie. Stąd też można tam napotkać: rysie kaukaskie, kozice górskie, a także jelenie szlachetne czy niedźwiedzie brunatne.

Park Krajobrazowy Lagodechi

Powołano go do istnienia w 2003 roku. Obejmuje on łącznie powierzchnię 1996ha. Na jego terytorium znajduje się wiele szlaków łączących lasy i alpejskie łąki. Turyści mogą się nimi przemieszczać pieszo lub konno, by nasycić swoje oczy niezwykłymi widokami. To prawdziwa uczta dla zmysłów.
Aby móc zobaczyć te wszystkie niezwykłości na własne oczy, warto skorzystać z usług specjalistów. Globzon Travel nadaje się do tego celu wyjątkowo. Zapraszamy!